Demokratik Toplum Kongresi (DTK), sabah saatlerinde Amed merkezli yapılan ev baskınlarında Kürt siyasetçilerin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, gözaltına alınanlar arasında bulunan barış annesi Havva Kıran’ın 65 yaş üstü olduğu hatırlatılarak, koronavirüs salgını nedeniyle derhal serbest bırakılması istendi.

‘HAVVA ANA SERTBEST BIRAKILMALIDIR’

Kıran’ın karşılaşacağı her türlü olumsuzluktan hükümetin sorumlu olacağı belirtilen açıklamada, “Acil koduyla çağrı yapmak istiyoruz. Barış Annesi Havva Kıran’ın yaşı 65 üzeri olup hem salgın açısından riskli grupta hem de başka hastalıkları var. En ufak olumsuz bir durumda Havva Annenin sağlığından bu sabah evine baskın yapanlar ve AKP sorumlu olacaktır. Onun için Havva Ana bir an önce serbest bırakılmalıdır” denildi.

‘IRKÇI’ KOALİSYON

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “AKP-MHP ırkçı koalisyonu bütün insanlık dışı uygulamalarına rağmen siyaset sahnesinden silinmeye mahkumdur. Gün gelecek aradıkları hukuku bulamayacaklar. Yarattıkları düşmanlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik her gün biraz daha girişlerini hızlandırmaktadır. Kadınlardan en çok korkan iktidar olarak tarihe geçecek olan AKP özellikle en büyük kadın düşmanlığını Kürt kadınlarına karşı yapmaktadır. Buna karşı tüm kadın hareketlerini Kürt kadınlarıyla dayanışma içinde olmalıdır. Kuşkusuz Kürt halkına topyekün saldırının kaynağında Kürt halkının bütün baskılara rağmen direnişini sürdürmesi ve boyun eğmemesi var. AKP-MHP ırkçı koalisyonu Kürtlerin tüm değerlerine saldırarak sinir uçlarına dokunmak istiyor ve Kürt halkını kışkırtmak istiyor. Gerilim yaratmak ve kaostan beslenerek yeniden güçlenmek istiyor. Fakat Kürt halkı ne zaman nerede ne yapabileceğini gayet iyi bilen bir halktır. Onun için AKP’nin tuzaklarına karşı da temkinlidir.

MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Demokratik Toplum Kongresi olarak Kürt kadınlarına ve siyasetçilerine pervasızca yapılan bu baskıları en sert şekilde kınıyoruz. AKP eninde sonunda kaybedecek, Kürtler ve kadınlar kazanacak! Gözaltına alınan Kürt kadınları ve siyasetçileri en kısa zamanda serbest bırakılmalıdır. Başta halkımız olmak üzere dostlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve tüm demokratik kamuoyunu AKP-MHP ırkçı koalisyonunun Kürt halkı, Kürt siyaseti ve Kürt kurumları üzerindeki baskılarına karşı sessiz kalmamaya ve faşizme karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. AKP-MHP Irkçı Koalisyonu eridikçe saldırganlaşıyor!”

Reklamlar