YPG saflarında DAİŞ’e karşı savaşan Maria Edgarda Marcucci’ye Torino Mahkemesi tarafından iki yıl “özel ev hapsi”verildi.

Rojava’da YPG saflarında yer alarak DAİŞ’e karşı savaşan İtalyan’lı Maria Edgarda Marcucci’ye İtalyan Torino Mahkemesi tarafından iki yıl “özel ev hapsi” verildi.

Torino Mahkemesinin verdiği cezaya göre, Marcucci’nin, Akşam 9’dan sabah 7’ye kadar evinden çıkması ve saat 18’den itibaren ise kamuya açık alanlara gitmesi de mahkemece yasaklandı. Marcucci’nin, şehir dışına yapacağı her yolculuğu da polise bildirmekle yükümlü olduğu belirtildi.

“Sosyal anlamda tehlikeli”

Pasaportu ve ehliyetine de el konulan YPG’li Marcucci’nin, yurt dışına çıkma hakkına el konuldu. Dosyadan sorumlu Savcı Emanuela Pedrotta, Marcucci’nin İtalya’da suç işlememiş olsa bile sosyal anlamda “tehlike potansiyeli” taşıdığını söyledi.

“Gelecekte bir suç işleyebileceği” varsayımından yola çıkan savcılık, “kapitalist sisteme karşı mücadelenin” genç kadının yaşam sebebi olduğunu ileri sürüyor. Bu sebeple de Marcucci’nin kamuya açık alanlarda bir gruba seslenmesi yasaklanmış durumda. Yargı, Suriye’de bu kişilerin “askeri bir eğitimden” geçirildiğini ve sisteme inanmamalarından dolayı “sosyal anlamda tehlike” arz ettikleri sonucuna varıldığını ifade ediyor.

“Demokratik Kürt Konfederalizmi”

Eylül 2017’den Haziran 2018’e kadar Efrin’de  YPJ’de bulunan Marcucci yaşadığı deneyimi İtalya’da anlatma girişimlerinde bulundu.

Kürt ideolojisi “Demokratik Konfederalizm” konusunda genç kadın ülkenin dört bir yanında kültür dernekleri, üniversiteler, araştırma grupları, sosyal merkezler, konferans ve okullarda sunumlar yaptı.

Marcucci, “Çok etnikli kendi kendine organize olan sistemde kadınların özgürlüğünün, paylaşım ekonomisinde, ekolojide, doğrudan demokraside ve özgürlükçü yönetimde merkezi bir yer teşkil ettiğini” belirtiyor.

Marcucci, “Bu siyasi deneyim, insanların ve halkımızın kaderinin dünyanın diğer kesimlerindeki insanlarla nasıl sıkı sıkıya bağlı olduğunu gösteren yeni araçlar sağladı. İtalya’ya dönünce, beş milyon insanın katıldığı böylesine köklü, derin ve başarılı bir değişimin nasıl mümkün olabildiğini sorguladık.” diyor.

“Kamu kurumlarının sürekli reddi”

Mahkeme kararındaki katılığı ise yetkililer Marcucci’nin kamu kurallarına karşı “sürekli ve takıntılı” muhalifliğine ve kuralları ihlal etme potansiyeline bağlıyor. Yargıçlar, 2019 Kasım’ında katıldığı bir gösterideki tavrının da bu kararın alınmasında rol oynadığı görüşünde.

Torino Ticaret Odası’ndaki bir toplantıya izinsiz giren göstericiler, Türkiye’nin de taraf olduğu uzay sektörü ile ilgili bir anlaşmayı protesto etmişti.

Bu gösteriyi “barışçıl” olarak nitelendiren Marcucci ise “Elimizdeki pankartlar ve kağıtlarla Türkiye’ye savaş malzemelerinin sağlanmasını protesto ettik” diyor.

Marcucci, “DAİŞ  insanlığa karşı bir düşmandı. Ekim 2019’da Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine girmesinin ardından DAİŞ güç bile kazandı”

İtalyan yargısının kendisi hakkındaki kararını bir “canavarlık” olarak nitelendiren Marcucci, birlikte yargılandığı 6 kişiden sadece kendisinin bu cezayı aldığını ve kararın gelecekte yapabileceği faaliyetleri cezalandırdığını belirtti. Genç kadın kararı temyize götüreceğini de ifade etti.