‘Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz’

HDP, Seyid Rıza ve arkadaşlarını idam edilişlerinin yıl dönümünde paylaştıkları “Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz” mesajıyla andı. FEDA ise ‘Seyit Rıza ve yoldaşlarını unutmadık, unutturmayacağız’ dedi

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Dersim’e yönelik “Tedip ve Tenkil Harekatı”na karşı isyan başlatan Seyid Rıza ve arkadaşlarının 15 Kasım 1937 tarihinde idam edilişlerinin 82’nci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Seyid Rıza ve arkadaşlarının Dersim halkının, Kürt Alevi halkının direnişine öncülük ettikleri için hedef alındıklarını belirten Eş Genel Başkanlar, “Diz çökmeyenlerin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.
Buldan ve Temelli’nin ortak mesajları şöyle:

“O dönemin yönetimi, 75 yaşındaki Seyid Rıza’yı idam edebilmek için yaşını küçülttü, oğlunu ise yaşını büyüterek idam etti. Son arzusunun aksine, Seyid Rıza’nın oğlunu gözü önünde idam ederek, O’na çok büyük bir acı yaşattı.

Seyid Rıza Türkiye halklarının hafızasından silinmedi

Mezarı bugün bile ailesinden ve Kürt Alevi halkından saklanıyor olsa da, Seyid Rıza, idam edilişinin 82’nci yıldönümünde Türkiye halklarının hafızasından silinemedi, yok edilemedi. Çünkü idamlar, katliamlar, inkâr ve baskı; direnişi ve mücadele azmini yok edemez.

Dersim Katliamı’nı gerçekleştirenleri, bu insanlık suçunu işleyenleri bizler asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Seyid Rıza ve arkadaşlarının büyük direnişlerini vicdanlarımızda, zihnimizde ve mücadelemizde her zaman yaşatacağız.

‘Katliamla yüzleşilmeli’

Dersim Katliamı, bu ülkenin karanlık tarihinin halen aydınlatılmamış ve yüzleşilmemiş bir dönemidir. Türkiye toplumu bu karanlık tarihle, katliamla, yaşatılan zulümle mutlaka yüzleşmeli ve hesaplaşmayı başarabilmelidir. Hakikatlere ulaşmak ve gerçeklerle yüzleşmek toplumsal barışı ve sağlam bir demokrasiyi kurmanın önemli bir adımıdır.

Devletin zulmüne boyun eğmeyerek zalimlere dert olan, ölüme korkusuzca yürüyen Seyid Rıza ve arkadaşlarını, idam edilişlerinin 82’nci yılında minnetle anıyor, anıları ve mücadeleleri önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”

FEDA’dan mesaj

Yazılı açıklama yapan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) şunları söyledi;

“Tarihin en büyük Alevi kırımı olan Dersim Tertelesi’nin yıldönümünde Seyit Rıza ve yoldaşlarını unutmadık, unutmayacağız. Osmanlı’dan ümmetçilik üzerine şekillenen yönetimi devralan Alevi inkar ve imhası üzerine bina edilmiş tekçi bir devlet geleneğidir! Tekçi aklın türdeşleştirme politikalarını geliştirirken; ‘Solution Final- yani nihai çözüm’ aşamasında ‘bir çıban’ olarak gördüğü rıza şehrine neşter attığı bir jenosittir Dersim.

Zulmat deryasının kavram olarak yetersiz kaldığı bu zulüm ile hedeflenen çok renkli, çok sesli, edebi erkani ile rızalık esasına göre yaşayan, insanlığın en kadim değerlerini ‘dört dağ içinde’ kadimden günümüze bünyesinde saklamayı can pahasına beceren, bunun için direnen ve bütün bir coğrafyanın ötekilerine umut kapısı Dersim, du-cihana sığamayanların sığındığı bir mekan olmuştur.

‘Mezar yerleri açıklansın’

Bu mana ile katledilişlerinin 82. yılında Seyit Rıza ve yol arkadaşları şahsında kefensiz / mezarsız yatanlarımızı, ikrarına ben olan serden geçtilerimizi saygı ve hürmetle yâd ediyor; Seyit Rıza ve yol arkadaşlarının mezar yerlerinin bir an evvel açıklanmasını, Dersim Katliamına ilişkin gizli belgelerin ‘Uluslararası İnsan Hakları ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar’ kapsamında görüşülmek üzere devlet arşivlerinin açılmasını talep ediyoruz.”

Reklamlar