Öznel bilişsel bozukluk olarak adlandırılan durumun çoğunlukla iş ve ev hayatının sorunları ve yoğunluğundan kaynaklandığı düşünülüyor.

Bilim insanları, bu tür unutkanlığın, daha ileri yaşlarda ortaya çıkan ve ciddi hafıza kaybına yol açan Alzheimer gibi hastalıklarla karıştırılmaması gerektiğini vurguluyor.

 bilimsel araştırmalar hatırlamaya ve unutmamaya dair önemli bir gerçeği keşfetti. Bu araştırmalara göre bir şeyi hatırlamanın en iyi yolu onu çizmek.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nin araştırmasında yer alan bilim insanları, resim çizmenin hafızayı bu kadar etkilemesinin arkasında, pek çok etkeni bir arada bulundurması gerçeğinin olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden çizmek beynin daha fazla bölümünün aktif kullanılmasını sağlıyor.

“Ben çizimde çok kötüyüm” diyenlerdenseniz endişelenmenize gerek yok. Aynı araştırma çizim yapmanın hafızaya katkılarından faydalanmak için iyi çizmenize gerek olmadığını söylüyor.

Araştırmacıların, yarısı 20’li yaşlarda diğer yarısı ise 80’li yaşlarda olan 48 farklı katılımcıyla çalıştığı belirtiliyor.

Buna göre, katılımcılara çeşitli kelimeler gösterildi. Hem kelimeleri hem de fiziksel niteliklerini yazmaları ve temsil ettiklerini çizmeleri istendi.

Bir süre sonra katılımcılardan hatırlayabildikleri kadar kelimeyi hatırlamaları istendi. Genç yetişkinler hatırlama konusunda ileri yetişkinlerden daha iyiydi ama iki grup da çizimini yaptıkları kelimeleri daha iyi hatırladı.

Öte yandan uzmanlar, hafızayı canlı tutmak için şu 10 öneriyi de sıralıyor:

– Hesap makinesi kullanmayın, hesaplarınızı elle yapın.

– Şiir veya şarkı sözü ezberleyin.

– Telefon numaralarını ezberlemeye çalışın.

– Kâğıt oyunları oynayın.

– Benzer olmayan nesneler arasında bağlantılar kurun.

– Çapraz bulmaca çözün.

– Cep telefonu konuşmalarınızı azaltın.

– Yağlı yemeklerden uzak durun.

– Aşırı alkol tüketmeyin.

– Sigara içmeyin ve düzenli spor yapın