Adana’da polis F.K tarafından kalbinden vurulan Suriyeli Ali El Hemdan’ın ölümüne dair açılan soruşturmada iddianame hazırlandı.“Kasten insan öldürme” suçundan dava açılan iddianamede, El Hemdan’ın ‘dur ihtarı’na uyduğu, “oruçluydum, sendeledim” diyen polis F.K.’nin ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı, F. K. ‘nin mermiyi namluya Hemdan yüzünü ona dönükten sonra sürdüğü ortaya çıktı.

Adana’nın Seyhan ilçesinde 27 Nisan’da polis F.K tarafından “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle 18 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan kalbinden vurularak öldürüldü. Hemdan’ı öldüren F. K. sevk edildiği Adana Sulh Ceza Hakimliği’nce “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında F. K. tarafından “kasten insan öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. İddianameyi kabul eden Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi F.K. hakkında aynı suçlamayla dava açtı. İddianamede kamera kayıtları ve görgü tanıklarının beyanlarına yer verildi.

El Hemdan ‘dur ihtarı’na uymuş

İddianamede yer alan kamere görüntüleri ve tanık beyanlarıyla, polis F.K’nin “Oruçluydum, sendeledim” ifadesinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. İddianamede kamera kaydı incelemesine ve görgü tanıklarının beyanlarına şöyle yer verildi: “Sokağın başından içeriye doğru Ali El Hemdan’ın yürüdüğü, yaklaşık 15-20 metre arkasından da şüpheli polis memurunun yürüdüğü, kısa süre sonra Ali El Hemdan’ın yüzünü polis memuruna dönerek geri geri yürüdüğü, bu sırada şüpheli polis memurunun elinde bulunan silahın namlusuna mermiyi sürdüğü, ölene doğrultarak ateş ettiği aynı anda Ali El Hemdan’ın yere yığıldığı anlaşılmaktadır. Polis memurunun savunması hiçbir şekilde kamera görüntüleri ile örtüşmemektedir. Olayın görgü tanığının anlatımlarından ve görüntülerden polis memurunun sendelemesi, düşmesi gibi bir durumun ve herhangi bir koşma-kovalamacanın yaşanmadığı anlaşılmaktadır.”

‘Rapor ile kamera görüntüleri arasında çelişki’

İddianamede Adana Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü’nün 4 Mayıs 2020 tarihli raporunda şu ifadelere yer verildi: “Ali El Hemdan’ın üzerinden çıkan tişörtün sol göğüs bölgesinde bulunan deliğin sert bir yüzeyden (taş-duvar-metal-cam vb) sekerek çarparak gelen mermi çekirdeği veya mermi çekirdeğine ait parçanın oluşturduğu delinme olduğu ve söz konusu delinme üzerindeki atış artıklarının oluşturduğu renk dağılımı göz önünde bulundurulduğunda delinmenin aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştiği fikir ve kanaatine varılmıştır. Ancak atış mesafesi hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değildir diye belirtmiş ise de kamera görüntüleri, merminin isabet ettiği yerin göğsün sol üst kısmında olması, tanık beyanları ile birlikte değerlendirildiğinde merminin sektiğini kabul etmenin zor olduğu, bu nedenle raporla kamera görüntüleri arasında çelişki oluştuğu değerlendirilmekle, Ali El Hemdan’a ait kıyafetlerin bir kez de İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fizik İncelemeleri İhtisas Dairesi Balistik Şube Müdürlüğüne gönderilmesine.” diye karar verildiği belirtildi.

Reklamlar