Bilim insanları, laboratuvar ortamında insan kök hücresinden embriyo modeli geliştirdi. Bu, insan vücudunun oluşumunun ilk evrelerinin ilk kez bu kadar yakından gözlemlenebileceği anlamına geliyor.

Britanya’daki Cambridge Üniversitesi ile Hollanda’daki Hubrecht Enstitüsü’nden bilim insanları laboratuvar ortamında insan kök hücresinden embriyo modeli geliştirdi.

Söz konusu çalışma, insan vücudunun gelişiminin anlaşılmasında dönüm noktası olarak görülüyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları, embriyo modeli sayesinde insan vücudunun oluşumunun ilk evrelerini ilk kez bu kadar yakından gözlemleyebilecekleri kanısında.

18 ile 21 günlük gerçek bir embriyonun kopyası olan model, sinir, kas-iskelet ve sindirim sistemlerine zemin hazırlayan üç ana katmanın oluştuğu gastrulasyon evresine ışık tutuyor.

Genetik bozukluklar ve düşük gibi durumlar bu evrede meydana geliyor.

Dolayısıyla, gelişimin ‘kara kutu’ dönemi olarak bilinen gastrulasyonla ilgili elde edilecek verilerle, gebelikte yaşanan sıkıntıların arkasındaki nedenlerin daha iyi anlaşılması hedefleniyor.

Daha önce fare ve zebrabalığından alınan kök hücrelerle yumurta ve sperm olmadan embriyo üretilmişti. Ancak insan kök hücresinden üç boyutlu embriyo modeli ilk kez geliştirildi.

Uzmanlar bu modellerin, beyin hücresi veya dokulardan yoksun olduğu için embriyonal dönemi tamamlamadığını ve tam gelişmiş bir embriyoya dönüşmediğini belirtiyor.