International Crisis Group’un, ‘IŞİD’e Katılıp Dönen Türkiye Vatandaşları’ başlığıyla yayınladığı raporda, söz konusu Türk vatandaşlarının sayısının 5 ile 9 bin arasında olduğu ve bazılarının cihatçı militan oluşumlara halen sıcak baktığı ifade edildi.

‘Türkiye’nin, tehdit oluşturabilecek kişileri izlemeye alarak ve militan çevrelere yönelenleri gözaltına alarak 2017 yılbaşından beri IŞİD’in saldırı planlarını engellemeyi başardığı’ ifade edilen 36 sayfalık rapor, Ankara hükümetinin geri dönen IŞİD militanları hakkında nasıl bir politika uyguladığını inceliyor.

Türkiye’ye dönenler arasında yargılananların genelde terör örgütüne üyelik suçundan 3-4 yıl hapis yattığını belirtilen raporda ‘cezaevlerinde IŞİD ideolojisine daha da katı şekilde adanabildikleri için IŞİD’e katılmış her şahsı daha uzun süre hapsetmek de kalıcı çözüm değil. Fakat tahliyelerine hazır olmak lazım.” uyarısı yapılıyor.

‘IŞİD’e katılan Türkiye vatandaşlarının profilleri, motivasyonları gibi çok çeşitli’

Örgüte katılan Türk vatandaşlarının profilleri ve motivasyonlarının çeşitliliğinin incelendiği raporda IŞİD’den dönenlerin cihatçı şiddetten kalıcı şekilde uzaklaştırılmasına yönelik sosyal programların geliştirilmesi gerekliliğine vurgu yapılıyor.

Sivil toplum kuruluşu International Crisis Group raporuna göre sosyal programların geliştirilmesi için yetkili merciler arasında net bir görev dağılımı ve koordinasyon oluşması gerekiyor.

Tabi raporda her ne kadar yuvarlak bir dil kullanılmışsa da aslında 10 bine yakın DAİŞ çetesinin Türkiye’de nasıl eğitildiğinin ve savaş alanlarına gönderildiğinin farklı bir boyutudur. Halife değiştiği görülse de gerçek olan, asıl olarak kendini Halife gören Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın amacıdır ve kendisidir.

Bu konuda bir hatırlatma yapmakta fayda var 7.10.2019 Erdoğan açıklamasında; basına yansıyan bir bölüm

”Erdoğan: IŞİD’e yönelik rakamlar abartılı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’ın “Suriye’deki operasyona destek vermeyeceğiz” açıklaması sonrası değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Suriye’de tutulan IŞİD’lilerin sayısının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

ABD’nin, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenleyeceği bir askeri operasyona engel olmayacağı mesajı taşıyan açıklaması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda açıklamalarda bulundu.

Sırbıstan ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, operasyon konusunda kararlı olduklarını vurguladı. ABD’ye ait askeri birliklerin bölgeden geç de olsa çekilmeye başladığını belirten Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Terör örgütlerinin ülkemize yönelik tehditlerini kabul etmemiz asla mümkün değil” dedi.

Beyaz Saray tarafından Pazar gece saatlerinde yapılan açıklamada, ABD’nin operasyonu desteklemeyeceği ve operasyona dahil olmayacağı belirtildi.

“IŞİD militanları Türkiye’nin sorumluluğunda”

Beyaz Saray açıklamasında IŞİD’e yönelik operasyonlar da değerlendirildi. Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine bölgedeki IŞİD militanlarını geri alma konusunda baskı yapıldığı ancak söz konusu ülkelerin bu talebi yerine getirmediği belirtildi. Açıklamada, son iki yıl içinde tutuklanan IŞİD militanlarının artık Türkiye’nin sorumluluğunda olduğu ifade edildi.

Erdoğan’a IŞİD militanlarının akıbeti ve sayının basına yansıdığı gibi on binleri bulup bulmadığı soruldu. Bölgedeki IŞİD militanlarının saysının on binleri bulduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Erdoğan, “rakamlar abartılı” dedi.

Erdoğan, konuya ilişkin çalışma yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu: Ülkenin güvenliğini sağlamaya kararlıyız

Erdoğan’ın konuşması öncesi açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye’nin operasyon konusunda kararlı olduğunu belirtti.”

kaynak: DW

Sadece bu kısa tarihi alıntı bile Daiş’in nerede olduğunu,nasıl çalıştığını bariz bir biçimde göstermektedir. Türk Devleti işgal operasyonlarıyla DAİŞ’in kendisi olduğunu göstermiştir.

Reklamlar