Türk devletinin Kobanê’deki saldırılarını kınayan siyasetçiler, kadın mücadelesinin Türk devletini bozguna uğrattığını söyledi.

Kobanê’nin Helinc köyünde 3 kadının şehit edilmesine ilişkin konuşan siyasetçiler, kadın mücadelesinin Türk devletini bozguna uğrattığını söyledi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eş Başkan Yardımcısı Emina Ose, şehit edilen kadınların Rojava Devrimi’ne büyük emekler verdiğine işaret etti. Suriye’nin her karışında şehit edilen kadınların izi bulunduğunu ifade eden Emina, Suriye halklarının Türk işgaline karşı dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

‘KADINLARIN HEDEF ALINMASI YENİ DEĞİL’

Suriye Gelecek Partisi Halkla İlişkiler Bürosu Başkanı Cela El Hemzavi, Türk devleti tarafından kadınların hedef alınmasının yeni olmadığını söyledi. Uluslararası hukukun çiğnendiğini vurgulayan Cela, “BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı ateşkes kararları ihlal ediliyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de uluslararası hiçbir hukuk uygulanmıyor. Türk devleti kadınları sürekli katlediyor. Hevrîn, Barîn ve daha nice kadın, Türk devletinin faşist saldırılarında katledildi. Burada şu soruyu soruyoruz: İslam halkı terörü mü istiyor? Suriye Gelecek Partisi olarak yönetim ve siyasi alanda birlik olmaktan yanayız” diye belirtti.

‘KADININ FİKRÎ SİLAHI ERDOĞAN’IN SİLAHLARINDAN DAHA GÜÇLÜ’

Reqa Sivil Yönetimi Yasama Meclisi Üyesi Hezne Muhammed de kadınların Kuzey ve Doğu Suriye’de önemli kazanımlar elde ettiğini belirterek, Erdoğan’ın kadın kazanımlarını yok etmeye çalıştığını söyledi. Helinc’de yapılan katliamın bilinçli bir saldırı olduğunu ifade eden Hezne, “Türk devleti ne yaparsa yapsın kadınlar boyun eğmeyecektir. Türk devletinin her türlü saldırısına karşı direneceğiz. Gerekirse şehit oluruz. Uluslararası kamuoyu saldırılar karşısında sorumluluğunu yerine getirmelidir. Sessizlik suça ortak olmaktır. Türk devletinin saldırılarına bir sınır konulmalıdır” şeklinde konuştu.

Reklamlar