QSD savaşçıları ile ilgili görsel sonucu

Türk devleti ve çetelerine karşı Eyn Îsa’daki direniş cephesinde yer alan QSD savaşçıları Sîpan Qamişlo, Çavreş Enteriyê ve Umut Qamişlo, yıllardır halkı ve topraklarını koruyan savaşçılardan. Daha önce DAİŞ ve El-Nusra gibi birçok çete grubunun halka dönük saldırılarına karşı sergilenen direnişte yer alan savaşçılar, DAİŞ’in bölgeden söküp atılmasında da önemli rol üstlenmişti.  

Halkı ve topraklarını şimdi de Türk devlet işgaline karşı koruyan bu savaşçılar, DAİŞ’i Kuzey ve Doğu Suriye’den temizledikleri gibi işgalcileri de temizleyeceklerini vurguladı.

Halk ve toprağını yıllardır koruyor

Qamişlo’nun Enterîyê mahallesinden olan Sîpan Qamişlo, YPG’nin kurulduğu 2011 yılından beri direniş saflarında yer alıyor. YPG saflarında “Özgür Ordu” ve Cebhet El-Nusra’ya karşı Cizre’de verilen savaşlarda yer alan Sîpan, DAİŞ’in ortaya çıkmasıyla birlikte ona karşı da mücadele verdi. YPG ve YPJ’nin QSD çatısı altında Kuzey ve Doğu Suriye’yi özgürleştirme hamlelerinde de yer alan Sîpan, Hol, Reqa ve Baxoz’un özgürleştirilme hamlelerinde de katıldı.

‘Erdoğan DAİŞ’in intikamını almak istiyor’

DAİŞ’i Derazor’a kadar temizledikten sonra rahatladıklarını ifade eden Sîpan, DAİŞ’in ruhani babası olarak tanımladığı Erdoğan’ın 9 Ekim’de DAİŞ’in yeniden canlanması için bir işgal saldırısı başlattığını söyledi. Binlerce çetenin para ile kiralandığını belirten Sîpan, “Kiralanan çeteler, Serêkaniyê ve Girê Spî’ye yönelik işgal saldırısı başladı. Kuzey ve Doğu Suriye’deki halkların mallarını talan eden bu çetelere karşı önce Serêkaniyê’de savaştık. Ardından Girê Spî’ye yönelerek orada çetelerin saldırılarına karşılık verdik. Şimdi de Eyn Îsa’da çetelere karşı koyuyoruz. Çeteler ülkelerini Erdoğan’a sattı. Erdoğan burası için barış istemiyor. Barış isteseydi buraya saldırmazdı” diye konuştu.

Erdoğan’ın DAİŞ’in intikamını almaya çalıştığını vurgulayan Sîpan, “Erdoğan’ın amacı apaçık ortada. Erdoğan DAİŞ’in intikamını almak istiyor. Güçlerimiz şimdiye kadar Erdoğan’ın bu hayallerini boşa çıkardı. Erdoğan ve bütün dünya iyi bilsin ki gençlerimizin fedakarlığıyla kazanılmış hiçbir yeri bırakmayacağız. Son nefesimize kadar savaşacağız” ifadelerini kullandı.

 ‘DAİŞ’in yok edilmesi Erdoğan’ın hayallerini yıktı’

Uzun yıllardır direniş saflarında bulunan Umut Qamişlo da, Kuzey ve Doğu Suriye’nin farklı yerlerinde DAİŞ’e karşı verilen mücadelede yer aldı. Türk devletinin DAİŞ’i canlandırma amacı taşıyan saldırılarına karşı da cephedeki yerini alan Omot, “Türkiye DAİŞ’i canlandırmak için bize saldırdı. DAİŞ’i biz yok ettik. DAİŞ’in yok edilmesi Erdoğan’ın hayallerini yıktı. Bu nedenle sınır güvenliğini bahane ederek çeteleri üzerimize saldı. Bütün dünya görüyor. DAİŞ çetebaşları Erdoğan’ın topladığı çetelerin arasında bulunuyor. Bu da Türk devletinin DAİŞ’i canlandırmak istediğinin en büyük kanıtı olarak karşımızda duruyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın halkların kardeşliği iradesini hazmedemediğini belirten Umut, “Erdoğan, bölgedeki halk ve inançları birbirine düşürmek istiyor. M4 karayolunda yaptıkları bunları gösteriyor. Amacı petrole ulaşarak buradaki kaynakları talan etmek. QSD olarak Erdoğan’ın bu hayallerine asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

 ‘DAİŞ’i çıkardığımız gibi işgalcileri de çıkaracağız’

Eyn Îsa’da cephede bulunan QSD savaşçılarından Çavreş Enteriyê de “DAİŞ’e karşı verilen mücadelede yerimi aldım. Efrîn’de ve Girê Spî’de de Türk devletinin çetelerine karşı savaştım. Çetelerin sadece isimleri ve bayrakları değişiyor. Savaşan kişiler aynı. QSD olarak DAİŞ’i buradan çıkardığımız gibi işgalcileri de çıkaracağız. Serêkaniyê ve Girê Spî işgalcilere mezar olacak” ifadelerini kullandı.

ANHA

Reklamlar