USCIRF (ABD Dini Özgürlükler Komisyonu) Başkan Yardımcısı Nadine Maenza ve Komisyon üyesi Anurima Bhargava tarafından kaleme alınan Newsweek’te yer alan makalede, “Dünya pasif bir şekilde izledikçe, Türkiye şu anda bir kez daha kuzeydoğu Suriye’yi işgal etmeye hazırlanıyor” denildi.

Yazıda, “ABD ve uluslararası toplumun Türkiye’nin Suriye’deki dini özgürlük üzerindeki eylemlerini (özellikle Ezidiler, Hıristiyanlar ve Kürtler) sonuçlarını dikkate almak ve çok geç olmadan harekete geçmek zorundadır” ifadelerine yer verildi.

DAİŞ’in “yıkıcı ve soykırımcı” saldırıları ile karşı karşıya kalan Ezidilerin bu defa da Suriye’de “bir NATO müttefikinin elinde” acı çektiğine dikkat çekilen yazıda, “Türk ordusu ve Türk destekli çetelerin, 2018’in başlarında Efrin’den başlayıp bu güne kadar devam ederek Kuzey Suriye’nin büyük bir kesimini işgal ederek diğer savunmasız azınlıklara karşı şiddet uyguladı” sözlerine yer verildi.

Sadece üç ay önce, Nisan 2020’de Basufan köyündeki Ezidi türbesinin ÖSO grubu tarafından yerle bir edildiğine ve Ezidilerin yüzde 80’inin bölgesini terk etmek zorunda kaldığı bilgisine yer verilen yazıda şu tespitlere yer verildi:

“Aynı dönemde insan hakları örgütleri, Birleşmiş Milletler ve yerel kaynaklar, bölgedeki Ezidi, Hristiyan ve Kürt azınlıkların maruz kaldığı taciz ve travmaları belgeledi. Türkiye işgalini Ekim 2019’da daha geniş bir alanda genişlettiği için, ÖSO müttefikleri de kalan sivillere karşı şiddeti artırdı. Bu temelde cinayet, tecavüz ve kaçırma raporları ortaya çıkmaya devam ediyor.”

ABD Uluslararası Din Özgürlükler Komisyonu’nun (USCIRF) 10 Haziran’da Rojava’daki koşulları rapor şeklinde beyan ettiğine dikkat çekilen yazıda, Türkiye destekli çete gruplarının “kuzey Suriye’de tam bir etnik, dini ve demografik yıkım sürdürdükleri” ve böylece “insani suçlar” işledikleri belirtildi.